Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Utworzony w 1967 roku.
Jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim. Obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, morenę czołową z najwyższą kulminacją 114,8 m n.p.m. na wzgórzu Rowokół oraz szereg jezior: Łebsko (71,4 km²), Gardno (24,5 km²), Jezioro Smołdzińskie (43 ha), Jezioro Dołgie Wielkie (156 ha) i Dołgie Małe (6,3 ha). Osobliwością jezior przymorskich są okresowe wlewy wody morskiej podczas silnych sztormów. Dopływ słonej wody umożliwia zasiedlanie tych terenów dość licznym słonoroślom. Przez teren parku przepływa 7 rzek, z których największe to Łeba wpadająca do jeziora Łebsko i Łupawa uchodząca do jeziora Gardno. Na obszarze Parku utworzono 12 rezerwatów ścisłych i 3 częściowe.
W 1977 roku został włączony przez UNESCO (w ramach programu „Człowiek i biosfera”) do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery, a w 1995 r. wpisany na listę terenów chronionych konwencją ramsarską o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu przyrodniczym.
Charakterystycznymi elementami Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami. Symbolem Parku jest mewa.
Więcej: Słowiński Park Narodowy
Kościół w stylu neoromańskim
Będąc w Rowach, nie sposób nie odwiedzić tego pochodzącego z XIX wieku Kościoła, ze względu na jego charakterystyczny wygląd, a także zabytkową, drewnianą dzwonnicę, znajdującą się nieopodal świątyni.
Dla osób interesujących się historią, odwiedzenie tego miejsca będzie prawdziwą gratką. Jest to przede wszystkim związane z tym, że kościół kryje w sobie wiele interesujących tajemnic, które stworzone zostały na podstawie legend i podań ludowych. Najbardziej interesujące historie na temat Kościoła, wiążą się ściśle z Jeziorem Gardno, z którego to pochodzą głazy, z których zbudowana została świątynia.
Plaża naturystów
W Rowach znajdzie się również coś dla miłośników opalania całej powierzchni swojego ciała, bez żadnych ograniczeń. Na plaże można się dostać podczas spacerów po lesie sosnowym. Należy kierować się na wschód miejscowości, aby możliwe było dotarcie do tego miejsca, które pozbawione jest jakiegokolwiek wstydu.
Kluki – Muzeum wsi słowiańskiej
Udając się do tego muzeum, można będzie podziwiać wszelkie akcesoria oraz przedmioty, jakie związane są z ludem zamieszkującym te tereny. Dla osób interesujących się etnografią i ludowością, na pewno będzie to duża przyjemność, móc zapoznać się z eksponatami, jakie pochodzą nawet z 1963 roku. Bo właśnie w tym roku zostało założone to oto muzeum.
Muzeum zajmuje powierzchnię 10 ha. Znajduje się tutaj 20 obiektów, które rozmieszczone są na całym terenie. Do najbardziej godnych uwagi obiektów zaliczany jest piec chlebowy oraz chałupy przedstawiające życie danych ludzi.